Hlavná
Online katalóg
Región Levoča Kontakty
logo Knižnica Jána Henkela

Knižný klub KJH

knizny-klub-10_1 26. október 2020

Ďalšou spoločnou knihou na čítanie, pri ktorej sme sa mali stretnúť v októbri bola próza Život pred sebou francúzskeho spisovateľa Romaina Garyho, ktorý ju vydal pod umeleckým menom Émile Ajar. Mimoriadne dielo, pseudonym a nepriznaná identita umožnili autorovi za Život pred sebou získať po druhýkrát Goncourtovú cenu, keďže pravidlá pre udelenie ceny dovoľujú oceniť autora iba raz za život a spisovateľ sa stal jej držiteľom už v roku 1956 za dielo Korene oblohy. O takmer dvadsať rokov neskôr, v roku 1975 sa stáva jej držiteľom opäť a príbeh arabského chlapca Moma vychádza v roku 1984 v edícii Tvorba národov vydavateľstva Slovenský spisovateľ v preklade Tamary Zemkovej. Knihu nájdete aj vo fonde Knižnice Jána Henkela.

A čo hovoria o Živote pred sebou niektorí členovia knižného klubu?
Náhoda? Mala som v svojom súkromnom pláne čítať Malý život a knižný klub mi naplánoval čítať Život pred sebou. Prečítala som jednu knihu, vzápätí druhú. Koľko spoločného majú obe knihy. Životy chlapcov, ktorých rodičia sú čitateľovi neznámi, hoci o Mohamedovej matke vieme, že bola prostitútka, otca spoznávame až takmer na konci deja, ale sympatický sa mi nezdal a ani vlastnému synovi. Obaja chlapci poznajú skôr biedu ako blahobyt. Ale o koľko je šťastnejší Momo / Mohamedko, lebo málokedy ho niekto oslovil Mohamed, ako Jude! Vyrastal obklopený láskou.
Teraz nebudem veľmi presná, knihu som už vrátila a tak si overiť spomienky neviem. Prečítala som aj doslov (Tomčík?) niekedy z osemdesiatych rokov. A neviem, či to je časovým odstupom, či iným vnímaním, on kládol dôraz na obraz života parížskej chudoby a ja som tam našla posolstvo lásky medzi ľuďmi nech vyznávajú akékoľvek náboženstvo, nech sú akejkoľvek sexuálnej orientácie, nech akokoľvek zarábajú, nech sú akokoľvek starí. Všetci sa rešpektovali. Aká úžasná bola Židovka Roza, keď dbala na to, aby sa Momo učil aj arabsky, aby prijal náboženstvo svojich rodičov.
Obe knihy veľmi pekné, smutné, ale kým Malý život je kruto smutný, Život pred sebou je láskavo smutný.


P.S.: A aký bol milý Momo, keď sa videl ako dospelý. Nikdy nerozmýšľal o tom, že sa stane niečím iným ako pasákom. Ako sa chcel starať o staré prostitútky, aby nemuseli bývať na šiestom poschodí v dome bez výťahu.

H. H.Na knihe sa mi najviac páči humor. Odľahčený pohľad chlapca na ťažký a zložitý život formulovaný bez predsudkov neustále odkrýva nečakaný pohľad na osoby a ich správanie prevrátením hodnôt ako ich zvykneme vnímať. Tak sa z opatrovníčky stáva milujúca osoba, z prostitútky človek, ktorý stretnutím a drobnosťou zmení deň na krásny, z chlapca - Mohameda, ktorý by nemal byť vychovaný k tradičným hodnotám sa stáva človek, ktorý ich žije a stará sa o opatrovníčku ako by sa deti mali postarať o rodičov... Akoby láska v ostatných rozbitých čriepkoch narušeného sveta bola hlbšia, pravdivejšia a mocnejšia ako tá z usporiadaného prostredia, v ktoré veríme. Krásne čítanie.

M. V.


Život pred sebou som prvýkrát čítala v druhej polovici osemdesiatych rokov, krátko po tom, ako ho vydal Slovenský spisovateľ. Nebol to náhodný výber. V tom čase som si vypísala z akýchsi novín alebo knihy spisovateľov, ktorých uvádzal do pozornosti istý, dnes už pre mňa neznámy autor. Ostal mi len lístok s menami odporúčaných literátov, medzi ktorými boli aj mená Romain Gary - Emile Ajar. V knižnici som našla od Emila Ajara Život pred sebou a pri jeho čítaní ma bolestivo zasiahol život a osud malého chlapca Moma, ktorý ako sirota, syn neznámej prostitútky, vyrastá v byte pani Rózy, v minulosti sa živiacej najstarším remeslom. Nezabudnuteľná bola pre mňa scéna, keď Momo šlohne zo psinca pudlíka, ktorého si tak zamiluje, že ho dokonca daruje jednej dáme, pretože život u pani Rózy nebol pre psa.
S tridsaťročným odstupom bola táto scéna ešte bolestnejšia, ale už nedominovala. Prevažoval príbeh rozprávača Moma a jemu podobných chlapcov, príbeh života pani Rózy, jej bezútešný koniec, postavy nájomníkov obytného parížskeho domu, známych a priateľov v imigrantskej štvrti kde hlavné postavy žili a najmä vzájomná pomoc nájomníkov a bezpodmienečná láska Moma napriek skľučujúcemu životu.


J. D.


knizny-klub-04_2 7. apríl 2020

Milí priatelia,

dnes sme sa mali v knižnici stretnúť so spisovateľkou Máriou Dopjerovou-Danthine, autorkou troch kníh o Paríži. Naš sympatický hosť nás navštívi v inom termíne aj s novou knihou Francúzsko krížom-krážom.

Úryvok z pripravovanej novinky pod názvom Mydlo z Marseille si môžete prečítať v literárnom časopise Rozum, ktorý si výnimočne môžete stiahnuť.

Stiahnúť marcové vydanie časopisu Rozum

Príjemné čítanie, priatelia


Milí priatelia,

čítame doma. Ak sa bude situácia zlepšovať, stretneme sa aj fyzicky v priestoroch KJH v priaznivejšom období. Najbližšie domáce čítanie bude stretnutím s knihami Márie Dopjerovej - Danthine. Je autorkou kníh Paríž - moja láska, môj život; Paríž môj druhý domov a Parížske momenty, jeden z titulov je na požičanie zo súkromnej knižnice. Posielajte nám svoje čitateľské reflexie, podelíme sa s nimi v najbližšej LIMke. Želáme Vám veľa chuti na čítanie dobrej literatúry, veľa zdravia a viery. Dovidenia v lepších časoch.

J. Dolanská

knizny-klub-04

Aj naša knižnica je súčasťou súborného katalógu InfoGate. Viac sa dozviete TU.

VÝPOŽIČNÝ ČAS

Pondelok 8.00 - 17.00
Utorok 8.00 - 17.00
Streda 13.00 - 17.00
Štvrtok 8.00 - 17.00
Piatok 8.00 - 17.00
Sobota 9.00 - 12.00
Nedeľa ZATVORENÉ

Kde nás nájdete

Sledovať nás môžete:

facebook

Na facebooku
instagram

Na instagrame

KONTAKTY

Knižnica Jána Henkela v Levoči
Námestie Majstra Pavla 58
054 01 Levoča

IČO: 52116557
DIČ: 2120907756

Tel.: 053/451 2202
Mobil: 0910 788 895
e-mail: info@kniznicalevoca.sk

ZRIAĎOVATEĽ

logo PSK

PARTNER

logo Albatros Media

POVINNÉ ZVEREJŇOVANIE

OBJEDNÁVKY
ZMLUVY
FAKTÚRY

OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

GDPR